:: خانه حجاب صدف با انتشار کتابی بررسی شد؛ راه های تقویت فرهنگ حجاب در حج و زیارت ::
Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
چهارشنبه 10 آذر 1400 | 1443/4/25 | Wednesday 01 December 2021
امروز چهارشنبه 10 آذر 1400
1443/4/25 | 2021/12/01
یادداشت
 • باید حس مردم نسبت به حجاب تصحیح شود
  به مقوله حجاب می شود از منظرهای مختلف روانشناختی، جامعه شناختی، دینی و حتی جهانی نگریست و کارکرد جهانی حجاب و اینکه چرا امروز، حجاب زن مسلمان، غربی ها را به هراس افکنده است مهم است.  برای این منظور باید به ماهیت وهمی و خیالی فرهنگ و تمدن غربی اشاره کرد، غرب علاوه بر آنکه بر شأن خیالی انسان سوار شده …
 • بیشتر...
تبلیغات
 • با انتشار کتابی بررسی شد؛
  راه های تقویت فرهنگ حجاب در حج و زیارت

  شنبه 14 بهمن 1391 ساعت 21:54
  با انتشار کتابی بررسی شد؛ 
راه های تقویت فرهنگ حجاب در حج و زیارت
 • به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، کتاب راه های تقویت فرهنگ حجاب در حج و زیارت به قلم عباس رجبی در یک مقدمه، یک دیباچه و چهار فصل؛ حجاب در اماکن مقدس، اهمیت حجاب و پوشش در قرآن و سیره امامان معصوم علیهم السلام، حجاب و تحول و راه کارهای گسترش حجاب منتشر شده است.

   

  در دیباچه این اثر آمده است: «حجاب و پوشش اسلام، از احکام و موضوع هایی است که در منابع اسلامی جایگاهی ویژه دارد. این دستور قرآنی، نه تنها حافظ اخلاق و عفاف زنان جامعه است، بلکه مردان را نیز از آلودگی ها حفظ می کند. همچنین به زنان امنیت اجتماعی می بخشد و آنان را از نگاه های هوس بازان حفظ می کند».

   

  ادامه این نوشتار حفظ حریم عفاف برای زنان را حق و تکلیف می داند و تصریح می کند: «زنان حق دارند با پوشش کامل، خود را از نگاه ها و هوس ها محفوظ دارند و تکلیف است، به این دلیل که سلامت جامعه، در گرو حفظ عفت و پاکدامنی آنهاست. بنابراین وظیفه دارند در سالم نگه داشتن فضای جامعه اسلامی بکوشند».

   

  از فضاهایی که حضور زنان در آن، با پوشش کامل و حجاب اسلامی نشانه شخصیت والای زنان ایرانی و پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام است، صحنه حج، عمره و سفرهای زیارتی است. از آنجا که این سفرها با اهدافی پاک و الهی صورت می گیرد، باید زن مسلمان ایرانی با پوشش پسندیده و متناسب، در این سفر حاضر شود.

   

  حجاب در احرام، ماجرای چسبیدن دست زن و مرد نامحرم در حال طواف، شباهت حج و حجاب، نشانه قبولی زیارت، استفتائات از مراجع تقلید درباره حجاب و زینت در لباس احرام از عنوان های فصل نخست این کتاب است.

   

  در فصل دوم کتاب می خوانیم: «اهمیت حجاب در قرآن، حجاب و پوشش در سیره پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، حجاب در سیره امیرمؤمنان امام علی علیه السلام، حجاب در سیره حضرت زهرا سلام الله علیها، حجاب در سیره امام صادق علیه السلام و حجاب در سیره امام رضا علیه السلام».

   

  فصل سوم کتاب نیز با یک مقدمه شروع شده و به تبیین و بررسی موضوعاتی همچون حجاب یعنی از خودگذشتگی، حجاب از دیدگاه روان شناسی، نمونه هایی از پیامدهای مثبت حجاب و بی حجابی، پرداخت مالیات برای حفظ حجاب و توجه امام زمان علیه السلام به زن با حجاب، می پردازد.

   

  در فصل چهارم دو گفتار اصلی با عنوان «وظایف روحانیان و زائران برای مقابله با بی توجهی به حجاب» و «راه کارهای پیشنهادی به مسؤولان حج و زیارت» به چشم می خورد که هر یک زیر فصل های دیگری را در خود جای داده است.

   

  توجه به ریشه ها و زیرساخت های حجاب، شتاب زدگی و عصبانیت در تذکر دادن به حجاب ممنوع، ایجاد نگرش مثبت به حجاب، آگاه کردن زائران به پیامدهای منفی بی توجهی به حجاب، مخالفت با بدحجابی نه با بدحجاب، تقدس بخشی به چادر، برگزاری کارگاه علمی برای حجاب، برگزاری جلسه های پرسش و پاسخ، برگزاری مسابقه های علمی حجاب، فرهنگ سازی برای حجاب کامل و تقویت روحیه افراد متحول شده به وسیله حجاب از مطالب این فصل است.

   

  گفتنی است، کتاب راه های تقویت فرهنگ حجاب در حج و زیارت در قطع رقعی، 188 صفحه، شمارگان 5000 نسخه و به قیمت دو هزار و هشتصد تومان از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر منتشر و راهی بازار نشر شده است. /920/ن601/ق
  معرفی کتاب | سیاسی
  شماره مطلب: 1250
  دفعات دیده شده: 1610 | آخرین مشاهده: 24 ساعت پیش
تبلیغات
نظرسنجی
سبد خريد

در حال بارگزاری ...