:: خانه حجاب صدف پیغامی برای دختران مسلمان که دغدغه حجاب دارند ::
Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
چهارشنبه 10 آذر 1400 | 1443/4/25 | Wednesday 01 December 2021
امروز چهارشنبه 10 آذر 1400
1443/4/25 | 2021/12/01
یادداشت
 • باید حس مردم نسبت به حجاب تصحیح شود
  به مقوله حجاب می شود از منظرهای مختلف روانشناختی، جامعه شناختی، دینی و حتی جهانی نگریست و کارکرد جهانی حجاب و اینکه چرا امروز، حجاب زن مسلمان، غربی ها را به هراس افکنده است مهم است.  برای این منظور باید به ماهیت وهمی و خیالی فرهنگ و تمدن غربی اشاره کرد، غرب علاوه بر آنکه بر شأن خیالی انسان سوار شده …
 • بیشتر...
تبلیغات
 • پیغامی برای دختران مسلمان که دغدغه حجاب دارند
  یکشنبه 15 اردیبهشت 1392 ساعت 22:08
  پیغامی برای دختران مسلمان که دغدغه حجاب دارند
 • رمان «بهم میاد؟» مخاطب تعریف شده ای دارد و نویسنده با همذات پنداری دقیقی، موقعیت واقعی او را به تصویر می کشد تا مسیر داستان را با همدلی او پیش ببرد و از این رو پیام خود را به دختران مسلمانی که دغدغه حجاب دارند، می رساند.
  در رمان خواندنی و زیبای رنده عبدالفتاح با نام اصلی «آیا سرم با این گنده می شه؟» یک دختر مسلمان استرالیایی که از پدر و مادری فلسطینی زاده شده است و در حومه ملبورن زندگی می کند، بزرگ ترین تصمیم زندگی اش را می گیرد. «أمل» تصمیم می گیرد که حجاب را به عنوان پوشش دائم خود انتخاب کند. وی برخلاف برخی دختران یا زنان مسلمان که یا به شکل سنتی و بر اساس عادت حجاب دارند یا این پوشش را گاهی رعایت می کنند و گاهی نه، و در رمان «پارت تایم!» خوانده می شوند، بر اساس باور و عقیده ای درونی و پس از درگیری های طولانی ذهنی و فکری به این تصمیم می رسد. 

  آیا پایداری بر این تصمیم، در محیطی که همه عناصر و اجزای آن علیه باورها و مؤلفه های هویت دینی مسلمانان هم دست هستند، ممکن است؟ او در این راه با چه مشکلات و چالش هایی رو به روست؟ 

  این رمان ۳۶۰ صفحه ای را که در ۴۵ فصل، ناشری بسیار معتبر و مشهور و بین المللی منتشر کرده و در آمریکا به چاپ رسیده است، به خوبی این فرآیند و جزئیات آن را نشان می دهد. 

  نویسنده این رمان، خانم عبدالفتاح، یک فعال اجتماعی و مدافع حقوق مردم فلسطین است که اکنون با همسر و دختر کوچکش در سیدنی زندگی می کند و به وکالت مشغول است. او تاکنون دو رمان دیگر با عنوان های ده چیزی که درباره خودم از آن ها متنفرم و جایی که خیابان ها اسم داشت را منتشر کرده است. 

  اظهارنظر و تحسین کارشناسان و مطبوعات درباره این اثر و جوایزی که به آن تعلق گرفته است، جدا از بازخورد بسیار مثبت عمومی و میزان فروش آن، نشان می دهد که نویسنده هم به دلیل شناخت کامل فضای فرهنگی و اجتماعی مخاطب توانسته است با او ارتباط برقرار کند و هم به دلیل تجربه عمیق و تنگاتنگ خویش از موضوع حجاب و مسائل دختران نوجوان، به خوبی از پس موضوع برآمده است. 

  داستان، بسیار واقعی و ملموس است و وضعیت طبیعی زندگی امروزی دختری نوجوان را ترسیم می کند. از نام شخصیت های مشهور تا برنامه های تلویزیونی در داستان به چشم می خورند و در جای جای رمان، مسائل و مشکلات روزمره دختری جوان به دقت تحلیل می شود. 

  شخصیت اصلی داستان دختری کاملا معمولی است. ساعت ها جلوی آینه، لباس هایش را امتحان می کند و برای خریدن لباس های جدید، انتظار می کشد. موقعی که روزه می گیرد، دلش برای شکلات محبوبش تنگ می شود و چشم انتظار افطار می ماند. وقتی با مادرش مشکل دارد، با لطایف الحیل می کوشد تا سر او را کلاه بگذارد و به مقصود خود برسد و در هنگام مواجهه با هر مشکل، پیش از هر چیزی، گوشی تلفن را برمی دارد تا با «یاسمین» یا «لیلا» نزدیک ترین دوستان خود، حرف بزند. 

  کتاب، مخاطب تعریف شده ای دارد و نویسنده با همذات پنداری دقیقی، موقعیت واقعی او را به تصویر می کشد تا مسیر داستان را با همدلی او پیش ببرد و از این رو، هم پیام خود را به دختران مسلمان، که دغدغه حجاب دارند، می رساند و هم با مخاطبان غیر مسلمان خود سخن می گوید و در فضای تبلیغی و رسانه ای پس از یازده سپتامبر، تصویری متفاوت از مسلمان ارائه می کند. 

  داستان از جایی شروع می شود که «أمل» با تی شرت «وینی پوه» و شلوارک «آدیداس» در حال تمرین روی تردمیل است و برای نوزدهمین بار! تکرار قسمتی از سریال «فرندز» را تماشا می کند. ناگهان دیالوگی از «جنیفر آنیستون» او را تحت تأثیر قرار می دهد و او احساس می کند که می خواهد قدم نخست را در راه محجبه شدن بردارد. 

  رمان علاوه بر بیان دقیق وضعیت روحی و روانی دختری نوجوان، روابط طبیعی و عادی این دختر با محیط اطراف، مخصوصا پدر و مادرش را به خوبی تصویر می کند و مسائل آنان را به خوبی می کاود. پدر او دکتر و مادرش دندانپزشک و هر دو اهل بیت لحم فلسطین هستند و در دانشگاه، با هم آشنا شده و با هم ازدواج کرده اند. 

  این داستان همچنین مسائل و مشکلات شهروندی مسلمان را در بستر اجتماعی و روابط فرهنگی محیطی غیراسلامی به خوبی تشریح کرده و به علت یابی کش ها یا کنش های چنین فردی در این محیط پرداخته است. 

  از همه این ها مهم تر، در پی ریشه یابی دغدغه های دختری نوجوان در مواجهه با موضوع حجاب و تحلیل انگیزه ها، نگرانی ها، موانع و مشکلات او در این راه است. 

  چرا حتی وقتی پس از مدت ها تحصیل در مدرسه ای مسیحی به مدرسه ای اسلامی می رود که حجاب جزئی از لباس رسمی مدرسه است و هنگام خروج از مدرسه، در اولین فرصت، مقنعه خود را درمی آورد؟ چرا از تنها سوار شدن بر قطار در مسیری طولانی و با حجاب می ترسد و چگونه نگرانی از واکنش دیگران و استهزا و فشار همسالان او را دچار نگرانی و تردید می کند؟ 

  همچنین احساسات و عواطفی از درون او، مد نظر نویسنده قرار می گیرد و نشان داده می شود که چگونه مثلا نسبت به دخترها یا زن هایی که به رغم فشارهای مختلف و سختی های گوناگون، به حجاب خود پایبند هستند، احساس احترام می کند و حتی به همین دلیل به آن ها حسادت می ورزد. 

  یا مثلا، وقتی قبل از اتخاذ تصمیم نهایی، فهرستی کامل از افراد مختلف تهیه می کند و آن ها را در دو گروه موافقان و مخالفان احتمالی قرار می دهد، خواننده به خوبی احساس می کند که در چنین حالی، در ذهن این دختر نوجوان چه می گذرد. 

  از ویژگی های مهم این کتاب، گذشته از بیان موضوع در قالب هنر، این است که نشان می دهد مسئله حجاب اولا فقط موضوعی اعتقادی نیست و ابعاد فرهنگی، اجتماعی و .... آن بسیار در خور توجه است و ثانیا، مسئله به هیچ مسئله ای ساده و بسیط نیست، بلکه بیش از تصور ما پیچیدگی و عمق دارد. 

  از این گذشته، با ظرافت به روابط شخصی این دختر نوجوان با خدا اشاره می شود و این نکته به عنوان عامل معرفی می شود که می تواند در مقابل همه فشارها و سختی های ضد حجاب مقاومت کند. 

  در بخشی از فصول ابتدایی کتاب، این رابطه، در قالب مثالی محسوس و تعبیری در خور فهم، عرضه می شود. نویسنده می گوید مثل این است که یک جوک را فقط شما دو نفر بلد باشید و در میان یک جمع بزرگ شما با تجربه ای خاص و راز اختصاصی با هم ارتباط برقرار کنید. 

  یکی از اصولی که کتاب به ظرافت به آن اشاره و آن را در ذهن مخاطب ماندگار می کند، در قالب ضرب المثل معروف «NO PAIN , NO GAIN» عرضه شده است. با بیان مضمون «نابرده رنج گنج میسر نمی شود» یا «هر کسی را فیل خواهد، جور هندوستان کشد» و ...، مخاطب قانع می شود که رعایت حجاب، لازمه دستیابی به وعده های خلاف ناپذیر الهی است و اگر کسی برخورداری از هویت دینی و انتساب به این مجموعه اجتماعی و لوازم آن را می خواهد، باید هزینه آن را هم بپردازد. 

  داستان با اعلان نمرات پایان ترم و قبولی أمل با نمره A پایان می یابد که با عید فطر هم زمان شده است. جزئیات زندگی یک خانواده مسلمان در محیطی غیر اسلامی، حتی غذاها و سالادهای سفره افطار و عبادت های روزانه و شبانه خانواده نیز ذکر می شود و در لابه لابه ی این رمان، مسئله حجاب مطرح می شود. 

  بیان هنرمندانه ارزش ها و باورها در قالب هنر، ضرورتی است که پیش از همه و بیش از هر کسی، مقام معظم رهبری به آن اصرار داشته اند. شاید اگر به جای برخورداری از این همه امکانات و فرصت ها و دارا بودن این جمعیت و قدرت، ما هم اقلیتی بودیم که برای حفظ هویت خود، دچار نگرانی و خطر می شدیم و برای ثابت کردن خود باید می جنگیدیم و ...، شاید آن وقت ما هم به جای برخی روش های دیگر، مجبور بودیم از یک رمان خواندنی برای انتقال حرف هایمان استفاده کنیم. 

  بی تردید تجربه «رنده عبدالفتاح» نیز مانند همه تلاش های دیگر در این مسیر، کامل و بی نقص نیست، اما برداشتن چنین گام هایی هر چند پراکنده و کوتاه راه بسیار مبارک و وسیعی را می گشاید که می تواند بسیاری از گمشدگان را به مقصد آرامش و امنیت برساند. 

  شاید کتاب به دلیل فضای خاص و مخاطب ویژه ای که دارد، برای ترجمه {دقیق و مو به مو} به فارسی مناسب نباشد، اما دستکم برای کارشناسان و اهل فن به عنوان یک تجربه و نمونه، ارزش بررسی و مطالعه دارد و نمونه هایی از این دست می تواند الگوی مناسبی برای تولید آثار بومی برای مخاطب جوان ایرانی باشد. 

  این رمان با نام «بهم میاد» توسط نشر آرما منتشر و در نمایشگاه کتاب نیز عرضه شده است. 


  معرفی کتاب | سیاسی
  شماره مطلب: 1343
  دفعات دیده شده: 1430 | آخرین مشاهده: 24 ساعت پیش
تبلیغات
نظرسنجی
سبد خريد

در حال بارگزاری ...