:: خانه حجاب صدف حجاب کاری می کند که انسانیت زن مغلوب جنسیت او نشود ا ::
Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 | 1440/8/15 | Sunday 21 April 2019
امروز یکشنبه 1 اردیبهشت 1398
1440/8/15 | 2019/04/21
یادداشت
 • باید حس مردم نسبت به حجاب تصحیح شود
  به مقوله حجاب می شود از منظرهای مختلف روانشناختی، جامعه شناختی، دینی و حتی جهانی نگریست و کارکرد جهانی حجاب و اینکه چرا امروز، حجاب زن مسلمان، غربی ها را به هراس افکنده است مهم است.  برای این منظور باید به ماهیت وهمی و خیالی فرهنگ و تمدن غربی اشاره کرد، غرب علاوه بر آنکه بر شأن خیالی انسان سوار شده …
 • بیشتر...
تبلیغات
 • حجاب کاری می کند که انسانیت زن مغلوب جنسیت او نشود ا
  سه‌شنبه 8 بهمن 1392 ساعت 22:47
  حجاب کاری می کند که انسانیت زن مغلوب جنسیت او نشود ا
 • به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، برنامه «چند دقیقه برای تفکر» ویژه سخنرانی حسن رحیم پور ازغدی دوشنبه شب، 7 بهمن ماه روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.بر پایه این گزارش، رحیم پورازغدی که در جمع انجمن زنان مبارز مسلمان سخن می گفت، با اشاره به

  به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان، برنامه «چند دقیقه برای تفکر» ویژه سخنرانی حسن رحیم پور ازغدی دوشنبه شب، 7 بهمن ماه روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.
  بر پایه این گزارش، رحیم پورازغدی که در جمع انجمن زنان مبارز مسلمان سخن می گفت، با اشاره به تعاریف موجود از زن در ایران در دوران قبل و بعد از وقوع انقلاب اسلامی اظهار کرد: قبل از انقلاب با تعابیری چون خاله زنک یا تعابیری در تحقیر خانه داری نظیر اینکه زن خانه دار بوی آشپزخانه، بوی قرمه سبزی و روغن می دهد استفاده می شد تا خانه و خانه داری زن را کوچک کنند.
  وی ادامه داد: در این رویکرد کارهایی که زن در خانواده انجام می دهد بی ارزش قلمداد می شد و در مقابل آن تفکر زن مدرن بیان می شد که متکی بر بی عفتی زن بود و نام این رویه را پیشرفت و حرکت به وی مدرنیته می گذاشتند در نتیجه زن خانه دار را اُمُل و زنی که بنیاد خانواده را فراموش کرده بود، مدرن می خواندند.
  رحیم پور ازغدی تصریح کرد: مواردی این چنینی کلیشه هایی بود که در اواخر دوران قاجار شروع و در دوره پهلوی به اوج خود رسید که هدف این جریان برهنه کردن زنان بود. 

  وی با اشاره به تاثیر مادر در محیط خانواده گفت: اگر خانواده ای پدر را از دست بدهد بعضا خانواده دچار مشکلات مالی می شود اما زمانی که مادر خانواده از دست برود در نود درصد مواقع خانواده متلاشی می شود چراکه مادر ستون خانواده است و محبت را به کانون خانواده پمپاژ می کند.
  این پژوهشگر تاکید کرد: در مقابل خانواده ای که صرفا محیط زندگی آن تبدیل به محیط خوابگاهی شده باشد حکایت از نبود حضور زن و نبود ایفای نقش زنانه دارد و غربی ها دریافتند که برای انهدام پایه های اجتماعی باید سرمایه گذاری های کلان داشته باشند، لذا دختران و زنان را در برهه های مختلف وارد میدان کردند و گفتن زن برای پیشرفت باید از خیر خانواده بگذرد. 

  رحیم پور ازغدی با بیان اینکه فرهنگ انقلاب صنعتی مدل سومی را در این میان ارائه کرد، افزود: در فرهنگ انقلاب صنعتی عنوان شد که انسانیت زن و زنانگی انسان هر دو اهمیت داشته و لذا باید به هر دو توجه شود و انسانی بودن وجهه زن نباید صرفا در پس مفهوم جنیست او باشد و مفاهیم حجاب نیز دقیقا در راستای همین کارکرد شکل گرفته است.
  وی ادامه داد: حجاب کاری می کند که انسانیت زن مغلوب جنسیت او نشود، برای مثال از مسائل مهم در حوزه پوشش به روابط اجتماعی بر می گردد و در واقع اگر تاکید بر عدم اختلاط است تلاش برای حفظ زن است.
  این محقق تصریح کرد: میثاقی که در ازدواج میان زن و مرد ایجاد می شود اعم از میثاق اخلاقی، عاطفی، اقتصادی و جنیسی در واقع رکن اصلاح جامعه است به گونه ای که زن از این مجرا در جامعه همانند مردان حضور می یابد چنانچه در آیه 71 سوره «توبه» آمده است «وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَیُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَیُطِیعُونَ اللّهَ وَرَسُولَهُ أُوْلَئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللّهُ إِنَّ اللّهَ عَزِیزٌ حَکِیمٌ»(و مردان و زنان با ایمان دوستان یکدیگرند که به کارهاى پسندیده وا مى‏دارند و از کارهاى ناپسند باز مى‏دارند و نماز را بر پا مى‏کنند و زکات مى‏دهند و از خدا و پیامبرش فرمان مى‏برند آنانند که خدا به زودى مشمول رحمتشان قرار خواهد داد که خدا توانا و حکیم است).
  وی ادامه داد: زنان همواره در طول تاریخ اسلام در عرصه های مختلف حضور داشتند و اولین شهدای اسلام نیز یاسر و سمیه پدر و مادر عمار بودند که زیر شکنجه برای اسلام شهید شدند لذا زن در شریعت اسلام همواره حضور کرامت مندانه داشته است.
  رحیم پور ازغدی با تاکیدبر اینکه زن مسلمان باید آگاه باشد، افزود: اساسا در دین اسلام حقوق زن و مرد به لحاظ فقهی هیچ تفاوتی با یکدیگر در سطح محیط اجتماعی ندارد و تنها در محیط خانواده است که حقوقی متفاوت تعریف می شود.
  وی ابراز کرد: هیچ تفاوتی و ارزشی در فرهنگ اسلام بین زن و مرد وجود ندارد و نود درصد حقوق زن و مرد به خصوص در عرصه های خارج از خانواده مساوی است و این رویکرد در حالی است که جریانات متحجر معتقدند که زنان هیچ حقی ندارند و از سوی دیگر جریان مدرن نیز به اسم آزادی و پیشرفت برای زنان از سوی دیگر به ضرر زن سخن می گوید. 

  این محقق تصریح کرد: الگوی زنان مسلمان معتقد بر مراقبت از تمامی ارزش ها است در حالیکه در نظام سرمایه داری با شعار آزادی و زن مدرن و زن پست مدرن کانون خانواده را از هم پاشیدند و درست 150 سال قبل فراکسیون سرمایه داران در غرب تصمیم بر اخراج مردان و به کارگیری زنان و بچه های کودک شدند چون معتقد بودند که اولا زنان شورش نمی کنند و می توان از از آنها کار بیشتر کشید و ثانیا عینا عنوان کردند که زنان استفاده های دیگری هم دارند.
  وی ادامه داد: این در حالی است که پیامبر(ص) در جامعه آن زمان که تا چندی قبل از اسلام دختران خود را زنده به گور می کردند پیامبر(ص) دست حضرت زهرا(س) را جلو جمع بوسید، ضمن آنکه زن از همان 1400 سال قبل، استقلال اقتصادی در اسلام داشت چنانچه پیامبر(ص) فرمودند: اگر خدیجه (س) و اموال او که انفاق کرد نبود اسلام ضربه می خورد.
  این پژوهشگر در ادامه افزود: حجاب زن مدرن که امروز از آن سخن می گویند زن را از چاله به چاه انداخت، این مساله به اسم زن مدرن در بسیاری از موارد مشهود است مثلا در سطح رسانه زن نفهم یک زن محجبه خانه دار و زن مدرن زنی با ظاهری متفاوت نمایش داده می شود در حالی که باید تمام تلاش بر این باشد که این فضای دوقطبی ایجاد نشود.  گزارش و مصاحبه | سیاسی
  شماره مطلب: 1494
  دفعات دیده شده: 1085 | آخرین مشاهده: 5 ساعت پیش
تبلیغات
نظرسنجی
سبد خريد

در حال بارگزاری ...