:: خانه حجاب صدف چادر نمادی از بهترین حجاب و نشانه ای ملی ::
Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
جمعه 3 خرداد 1398 | 1440/9/19 | Friday 24 May 2019
امروز جمعه 3 خرداد 1398
1440/9/19 | 2019/05/24
یادداشت
 • باید حس مردم نسبت به حجاب تصحیح شود
  به مقوله حجاب می شود از منظرهای مختلف روانشناختی، جامعه شناختی، دینی و حتی جهانی نگریست و کارکرد جهانی حجاب و اینکه چرا امروز، حجاب زن مسلمان، غربی ها را به هراس افکنده است مهم است.  برای این منظور باید به ماهیت وهمی و خیالی فرهنگ و تمدن غربی اشاره کرد، غرب علاوه بر آنکه بر شأن خیالی انسان سوار شده …
 • بیشتر...
تبلیغات
 • چادر نمادی از بهترین حجاب و نشانه ای ملی
  جمعه 11 بهمن 1392 ساعت 22:28
  چادر نمادی از بهترین حجاب و نشانه ای ملی
 • نگاه به چادر باید مرزگونه باشد این نگاه باید فراتر از حجاب باشد و باید با دیدی ملی به این نماد نگاه کنیم؛گاهی به دنبال خوب هستیم و گاهی نیز در جستجوی خوب تر، اگر سئوال از خوب تر است چادر را می توان به عنوان پاسخ نوشت.خبرگزاری فارس - زهرا زنگنه:

  نگاه به چادر باید مرزگونه باشد این نگاه باید فراتر از حجاب باشد و باید با دیدی ملی به این نماد نگاه کنیم؛گاهی به دنبال خوب هستیم و گاهی نیز در جستجوی خوب تر، اگر سئوال از خوب تر است چادر را می توان به عنوان پاسخ نوشت.

  خبرگزاری فارس - زهرا زنگنه: «مثلاً بیاییم با خودمان فکر کنیم که حجاب داشته باشیم، اما چادر نباشد؛ این فکر غلطى است. نه این که من بخواهم بگویم چادر، منحصر است؛ نه، من می گویم چادر بهترین نوع حجاب است؛ یک نشانه ملى ماست؛ هیچ اشکالى هم ندارد؛ هیچ منافاتى با هیچ نوع تحرکى هم در زن ندارد. اگر واقعاً بنا تحرک و کار اجتماعى، سیاسى و فکرى باشد، لباس رسمى زن مى تواند چادر باشد و همان طور که عرض کردم چادر بهترین نوع حجاب است». اینها جملات مقام معظم رهبری در خصوص چادر است.

  به سن تکلیف که می رسی حس بزرگ بودن و دیده شدن داری، یا کفش های پاشنه دار مادر را به پا می کنی و یا ادای بزرگترها را به هر گونه ای که در توان داری در می آوری، در شهری که سپر بلای زنان و دخترانش پارچه های سیاه رنگ است، پوشیدن چادر همان معنای بزرگی را می دهد.

  عده ای حجاب برتر را تنها چادر می دانند و عده ای نیز معتقدند این پوشش جز مزاحمت و اذیت فایده ای ندارد و البته فراموش نکنیم برخی از پایه و اساس با حجاب مخالف بوده و طبق فرهنگ غرب تمدن، پیشرفت و آزادی را در برهنگی می بینند.

  گرچه نباید عفت و پاکدامنی افراد غیرچادری را زیرسئوال برد و آنها را فاقد ایمان و پاکی دانست، اما همانگونه که مطرح شد چادر حجاب برتر است و فردی که از چادر استفاده نمی کند حجاب خاص خود را دارد.

  مدیر مرکز حجاب ریحانة النبی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس به پیشینه دینی و باستانی این حجاب برتر اشاره می کند و می گوید: سابقه چادر به مدت ها قبل از اسلام بر می گردد و البته اسلام نیز پس از ظهور، این نماد را تایید کرد.

  نگاه به چادر باید مرزگونه باشد

  حجت الاسلام محمد مهدی ابراهیم پور با تأکید بر اینکه چادر سدی در برابر همه آسیب ها است، تصریح می کند: دشمن همه تلاش خود را برای رسیدن به اهداف خویش به کار می گیرد که یکی از آنها برداشتن چادر است و در صورتی که موفق به حذف چادر شود پوشش های دیگر نیز تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

  وی معتقد است: نگاه به چادر باید مرزگونه باشد این نگاه باید فراتر از حجاب باشد و باید با دیدی ملی به این نماد نگاه کنیم.

  مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی می افزاید: متاسفانه عده ای در هنگام برخورد با این نماد دچار تعارض و تضاد می شوند از طرفی تلاش می کنند رنگ مذهبی خود را توسط چادر حفظ کنند و از طرف دیگر نیز دغدغه مدرن بودن را دارند چرا که در این زمینه مدرنیته و سنت در یک جا قرار نمی گیرند و نمی توانند در کنار هم باشند.

  اکثر مواقع شاهد بی حرمتی به چادر در مکان های مختلف هستیم. عده ای با پوششی بسیار نامناسب که در شأن این نماد ملی نیست آن را به سخره می گیرند؛ ابراهیم پور در این خصوص می گوید: کسی که تمایلی به چادر ندارد حجابش مورد هدف قرار گرفته است و در واقع این نخستین و اصلی ترین سنگر است و زمانی که این سنگر برداشته شود باقی سنگرها نیز به راحتی حذف می شوند.

  وی با بیان اینکه هیچ یک از علما و مراجع پوشش چادر را واجب نمی دانند یادآور می شود: این پوشش وظیفه ملی و دینی ما است و بر ماست که این نماد ملی را حفظ کنیم.

  مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی تصریح می کند: اجباری در پوشیدن چادر نیست گرچه تبلیغ کردن و گفتن از فواید آن مناسب و لازم است و وظیفه ما تبلیغ و تعریف از فواید آن است.

  تعارض میان مدرنیته و سنت

  متأسفانه چادرهای سیاه به دست رنگ های غربی بر باد رفته اند برخی از بانوان به قدری در مرداب فرهنگ غرب غرق شده اند که یک باره سنت، دین و عفت خود را رها کرده و نوع و روش آنها را می ستایند و پوشش و چادر را نشان دهنده عقب ماندگی و برهنگی را مدرنیته و پیشرفت می پندارند.

  در اینکه چادر حجابی کامل و جامع است شکی نیست ولی متاسفانه در رسانه ملی و برخی از فیلم ها و سریال ها تصاویر ناشایستی ارائه می شود که ذهنیت ناآگاهان نسبت به فواید این حجاب برتر را تغییر می دهد. حضور زنان نیازمند و ستمدیده در برخی سریال ها و حضور زنان متهم با چادر در صحن دادگاه ها و حتی انجام کارهای خلاف و نادرست که توسط زنان چادری انجام می شود ذهن عده ای را به سمت دیگری می کشاند.

  معصومه تهرانی است، اما دانشجوی یکی از دانشگاه های قم است، وی می گوید: همیشه احساس می کردم چادری ها دخترانی خشک و غیر قابل انعطاف هستند، از چادر به شدت بیزار بودم، تا اینکه در دانشگاه قم قبول شدم.

  وی می افزاید: هیچگاه دید خوبی نسبت به زنان چادری نداشتم، اما در این دو سالی که دانشجوی اینجا هستم دوستانی پیدا کرده ام که دید و ذهنم را نسبت به چادر و پوشش تغییر دادند، گاهی به این فکر می کنم که من هم چادری بشوم.

  گاهی به دنبال خوب هستیم و گاهی نیز در جستجوی خوب تر، اگر سئوال از خوب تر است چادر را می توان به عنوان پاسخ نوشت. حجاب باید به گونه ای باشد که حرمت های انسانی را بپوشاند و سپری باشد در برابر نگاههای شیطان صفتان.
  گفتار و مقاله | سیاسی
  شماره مطلب: 1498
  دفعات دیده شده: 1054 | آخرین مشاهده: 3 روز پیش
تبلیغات
نظرسنجی
سبد خريد

در حال بارگزاری ...