:: خانه حجاب صدف «عفاف و حجاب» خواندنی شد ::
Best View in Explorer 9+, Firefox 4+, Chrome 10+ or Opera 11+;
Download the new version and install:
فراخوانی ...
چهارشنبه 10 آذر 1400 | 1443/4/25 | Wednesday 01 December 2021
امروز چهارشنبه 10 آذر 1400
1443/4/25 | 2021/12/01
یادداشت
 • باید حس مردم نسبت به حجاب تصحیح شود
  به مقوله حجاب می شود از منظرهای مختلف روانشناختی، جامعه شناختی، دینی و حتی جهانی نگریست و کارکرد جهانی حجاب و اینکه چرا امروز، حجاب زن مسلمان، غربی ها را به هراس افکنده است مهم است.  برای این منظور باید به ماهیت وهمی و خیالی فرهنگ و تمدن غربی اشاره کرد، غرب علاوه بر آنکه بر شأن خیالی انسان سوار شده …
 • بیشتر...
تبلیغات
 • «عفاف و حجاب» خواندنی شد
  شنبه 10 اسفند 1392 ساعت 22:02
  «عفاف و حجاب» خواندنی شد
 • کتاب «عفاف و حجاب» نوشته سیدمجتبی رضوی‏ طوسی و لیلا باقری به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به چاپ رسیده است.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نویسنده این کتاب معتقد است که «نیاز به پوشش و پرهیز از برهنگی از گرایش های فطری انسان است که خدای
  کتاب «عفاف و حجاب» نوشته سیدمجتبی رضوی‏ طوسی و لیلا باقری به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به چاپ رسیده است.

  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نویسنده این کتاب معتقد است که «نیاز به پوشش و پرهیز از برهنگی از گرایش های فطری انسان است که خدای متعال آن را در وجود بشر قرار داده است. حجاب از مسایلی است که بر خلاف اعتقاد احتمالی بسیاری، تنها به اسلام اختصاص ندارد، بلکه بررسی تاریخ ملل و اقوام گوناگون موید این نظر است که رعایت پوشش و پرهیز از برهنگی توسط انسان ها از دیرباز مورد توجه بشر بوده، هر چند که بسته به آداب فرهنگی و اجتماعی و نگرش دینی در هر عصر و دوره ای تفاوت داشته است. این مطلب پیش از آنکه یک مساله فقه و شرعی باشد، موضوعی بنیادی و اصلی طبیعی و اجتماعی است.» 

  وی همچنین می نویسد:«پدیده حجاب و پوشش از سه منظر دینی، هویتی و سیاسی قابل بررسی است؛ چرا که از یک‏سو دستور اکید و صریح دین مبین اسلام و از سوی دیگر نماد فرهنگ و هویت ایرانی است و به همین خاطر است که همواره ظرفیت سیاسی شدن را داشته است. برخورد برخی نهادهای دولتی با این موضوع، بعضا با مناقشه و چالش روبرو بوده است. در همین راستا باید با آموزش صحیح و توجیه این نهادها برای برخورد مناسب و در شان ملت اسلامی توجه کافی صورت گیرد و از اعمال خودرایانه به شدت پرهیز کرد.» 

  پاسخ به این پرسش که حجاب در جامعه ما از لحاظ اجتماعی، تاریخی و مذهبی چه وضعیتی پیدا کرده است و تا چه اندازه باید به آن توجه کرد، شاید تا اندازه ای دشوار باشد؛ ولی موضوع به اندازه ای برای جامعه کنونی ما حیاتی است که ناگزیر باید تمام همت و تلاش در بررسی ابعاد قضیه را به کار بگیریم. بر همین اساس، در این کتاب به بررسی نوع نگرش مردم شهر تهران نسبت به پدیده عفاف و حجاب پرداخته شده است.

  مخاطبان در پنج فصل می توانند با کتاب حاضر آشنا شوند. در فصل اول علاوه بر تشریح بیان مساله و ضرورت تحقیق، اهداف و سوال‏ های تحقیق بیان شده است. 

  فصل دوم به بررسی پیشینه و مبانی نظری می پردازد و فصل سوم به روش‏ شناسی تحقیق اختصاص دارد. فصل چهارم نیز به نتایج یافته‏ ها تحقیق پرداخته و در فصل پنجم و آخر نیز نتیجه ‏گیری بیان شده است.

  کتاب «عفاف و حجاب» نوشته دکتر سیدمجتبی رضوی‏ طوسی و لیلا باقری با شمارگان هزار نسخه، در 197 صفحه و به قیمت 60 هزار ریال از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شده است.  معرفی کتاب | سیاسی
  شماره مطلب: 1510
  دفعات دیده شده: 1341 | آخرین مشاهده: 23 ساعت پیش
تبلیغات
نظرسنجی
سبد خريد

در حال بارگزاری ...